Palkintotuomarit

Tuomarilista päivitetty 5.1.2015

 

 

Lauantaina arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 4, 5, 6, 9

FCI 1 - Lammas- ja karjakoirat (paitsi sveitsinpaimenkoirat)

FCI 4 - Mäyräkoirat
FCI 5 - Pystykorvat ja alkukantaiset koirat

FCI 6 - Ajavat ja jäljestävät koirat

FCI 9 - Seurakoirat ja kääpiökoirat


Sunnuntaina arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 7, 8, 10

FCI 2 - Pinserit, snautserit, molossityypiset ja sveitsinpaimenkoirat

FCI 3 - Terrierit

FCI 7 - Kanakoirat

FCI 8 - Noutajat, ylösajavat koirat ja vesikoirat

FCI 10 - Vinttikoirat

 


 

Lauantai 2.5.2015

Ryhmä 1

Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Marina Ostrovskaya, Russian Federation


pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie Carin Åkesson, Sweden
pyreneittenpaimenkoirat, welsh corgi cardigan, welsh corgi pembroke Eva Eriksson, Sweden
australiankelpie, beaucenpaimenkoira / beauceron, schapendoes, schipperke, valkoinenpaimenkoira Friederike Kappacher, Austria
shetlanninlammaskoira Jeff Horswell, United Kingdom
australiankarjakoira, australianpaimenkoira, bordercollie, polski owczarek nizinny, puli, muut värit, puli, valkoinen Jill Peak, United Kingdom
partacollie Kurt Nilsson, Sweden
bouvier des ardennes, brienpaimenkoira / briardi, etelävenäjänkoira, katalonianpaimenkoira, owczarek podhalanski, picardienpaimenkoira Marina Ostrovskaya, Russian Federation
australian töpöhäntäinen karjakoira, bergamasco, bouvier, ceskoslovensky vlcak, karpaattienkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, kuvasz, lancashirenkarjakoira, mallorcanpaimenkoira, maremmano-abruzzese, mudi, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond, serra de airesinpaimenkoira, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira Markku Mähönen
belgianpaimenkoirat, hollanninpaimenkoirat, saksanpaimenkoirat Soile Bister
pumi, vanhaenglanninlammaskoira Torsten Lemmer, Bulgaria

 


Ryhmä 4

Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Lyudmila Tchistiakova, Russian Federation


kaniinimäyräkoira karkeakarvainen, kaniinimäyräkoira pitkäkarvainen, kääpiömäyräkoira karkeakarvainen, kääpiömäyräkoira pitkäkarvainen, mäyräkoira karkeakarvainen, mäyräkoira pitkäkarvainen Csilla Juhasz, Hungary
kaniinimäyräkoira lyhytkarvainen, kääpiömäyräkoira lyhytkarvainen, mäyräkoira lyhytkarvainen Lyudmila Tchistiakova, Russian Federation

 


Ryhmä 5

Varalla kaikille ryhmä 5 roduille Ewa Nielsen, Sweden


basenji, cirneco dell'etna, faaraokoira, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, portugalinpodengot Alberto Lamperti, Italy
grosspitzit, kleinspitzit, pomeranian Ana Beatriz Knoll, Brazil
keeshond, samojedinkoira Arne Foss, Norway
alaskanmalamuutti, eurasier, harmaa norjanhirvikoira, islanninlammaskoira, jämtlanninpystykorva Ewa Nielsen, Sweden
akita, amerikanakita, buhund, itäsiperianlaika, lunnikoira, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, ruotsinlapinkoira, siperianhusky, valkoinen ruotsinhirvikoira Helin Tenson
karjalankarhukoira, lapinporokoira Jukka Kuusisto
chow chow, japaninpystykorva, mittelspitzit Karin Bernardis, Republik Österreich
dansk spids, grönlanninkoira, hälleforsinkoira, länsigöötanmaanpystykorva, pohjanpystykorva, shiba, shikoku, suomenlapinkoira, suomenpystykorva Kirsi Honkanen
american eskimo dog, hokkaido, ibizanpodencot, kaanaankoira, kainkoira, kanarianpodenco, kishu, koreanjindonkoira, taiwan dog, thai ridgeback, thaimaanpystykorva, venäläis-eurooppalainen laika, volpino italiano Yochai Barak, Israel

 


Ryhmä 6

Varalla kaikille ryhmä 6 roduille Lyudmila Tchistiakova, Russian Federation


beagle Jill Peak, United Kingdom

dalmatiankoira, rhodesiankoira Yochai Barak, Israel

suomenajokoira Kirsi Honkanen
muut rodut ryhmästä 6 Kurt Nilsson, Sweden

 


Ryhmä 9

Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Soile Bister


griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon Alberto Lamperti, Italy
lhasa apso, löwchen, maltankoira Ana Beatriz Knoll, Brazil
bolognese, kiinanharjakoira, papillon, phalène Annette Bystrup, Denmark
bostoninterrieri, mopsi, prahanrottakoira, ranskanbulldoggi Antonio Di Lorenzo, Norway
tiibetinterrieri Arne Foss, Norway
tiibetinspanieli Gabriela Höllbacher, Republik Österreich
chihuahua, lyhytkarvainen, chihuahua, pitkäkarvainen Gert Christensen, Denmark
kingcharlesinspanieli, kromfohrländer Helin Tenson
shih tzu Jukka Kuusisto
cavalier kingcharlesinspanieli Karin Voye, Germany
bichon frisé, havannankoira Mario Knoll, Brazil
villakoirat Stefan Wächter, Germany
coton de tuléar, japanese chin, kiinanpalatsikoira, pekingeesi Torsten Lemmer, Bulgaria

venäjänbolonka, venäjäntoyt Kirsi Sainio

 

 

 

Junior Handler / Piirinmestaruus Kirsi Sainio


Ryhmäkilpailut - lauantai

 

FCI 1 Soile Bister
FCI 4 Lyudmila Tchistiakova
FCI 5 Jukka Kuusisto
FCI 6 Kurt Nilsson
FCI 9 Annette Bystrup


Paras veteraani Mario Knoll
Paras kasvattajaryhmä Gert Christensen

 

 

 

 

Sunnuntai 3.5.2015

 

Ryhmä 2

Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Torsten Lemmer, Bulgaria


bokseri, dobermanni, englanninbulldoggi Antonio Di Lorenzo, Norway
espanjanmastiffi, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Carin Åkesson, Sweden
hovawart, landseer, newfoundlandinkoira, rottweiler, venäjänmustaterrieri Eva Eriksson, Sweden
berninpaimenkoira Friederike Kappacher, Austria
anatoliankoira, appenzellinpaimenkoira, bernhardinkoirat, broholminkoira, entlebuchinpaimenkoira, estrelanvuoristokoirat, isosveitsinpaimenkoira, karstinpaimenkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, sarplaninac Gabriela Höllbacher, Republik Österreich
leonberginkoira Jill Peak, United Kingdom
mastiffi, shar pei Karin Voye, Germany
bullmastiffi Lyudmila Tchistiakova, Russian Federation
bordeauxindoggi, bukovinankoira, cane corso, dogo argentino, fila brasileiro, napolinmastiffi, tiibetinmastiffi, tornjak Mario Knoll, Brazil
aidi, alentejonkoira, castro laboreironkoira, hollanninrottakoira, itävallanpinseri, kanariandoggi, mallorcandoggi, sao miguelinfila, tanskandoggit, tosa, uruguayancimarron Markku Mähönen
kääpiösnautserit, snautserit, suursnautserit Soile Bister
apinapinseri, kääpiöpinseri, pinseri Stefan Wächter, Germany

 


Ryhmä 3

Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Marina Ostrovskaya, Russian Federation

 

airedalenterrieri, bedlingtoninterrieri, cairnterrieri, irlanninterrieri, manchesterinterrieri, walesinterrieri Kirsi Sainio

brasilianterrieri, silkkiterrieri, skyenterrieri Ana Beatriz Knoll, Brazil
amerikanstaffordshirenterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, staffordshirenbullterrieri Annette Bystrup, Denmark
ceskyterrieri, dandiedinmontinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri Helin Tenson
australianterrieri, glen of imaalinterrieri, vehnäterrieri Jeff Horswell, United Kingdom
jackrussellinterrieri, parsonrussellinterrieri, skotlanninterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, yorkshirenterrieri Karin Bernardis, Republik Österreich
andalusianrottakoira Mario Knoll, Brazil
amerikankääpiökettuterrieri, borderterrieri, japaninterrieri, lakelandinterrieri, tenterfieldinterrieri Markku Mähönen
bullterrieri, englanninkääpiöterrieri, kerrynterrieri, kääpiöbullterrieri, saksanmetsästysterrieri, sealyhaminterrieri Torsten Lemmer, Bulgaria

 


Ryhmä 7

Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Gert Christensen, Denmark


englanninsetteri, gordoninsetteri, punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri Karin Voye, Germany

weimarinseisoja lyhytkarvainen, weimarinseisoja pitkäkarvainen Yochai Barak, Israel
muut rodut ryhmästä 7 Kurt Nilsson, Sweden


Ryhmä 8

Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Gert Christensen, Denmark


amerikanvesispanieli, clumberinspanieli, fieldspanieli Arne Foss, Norway
kooikerhondje, lagotto romagnolo, portugalinvesikoira Carin Åkesson, Sweden
irlanninvesispanieli, kultainennoutaja Ewa Nielsen, Sweden
cockerspanieli Gert Christensen, Denmark
novascotiannoutaja Helin Tenson
amerikancockerspanieli Jeff Horswell, United Kingdom
englanninspringerspanieli, walesinspringerspanieli Jukka Kuusisto
espanjanvesikoira Lyudmila Tchistiakova, Russian Federation
barbet, chesapeakelahdennoutaja, kiharakarvainen noutaja, labradorinnoutaja, sileäkarvainen noutaja, sussexinspanieli, wetterhoun, viiriäiskoira Yochai Barak, Israel

 


Ryhmä 10

Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Arne Foss, Norway


azawakh, englanninvinttikoira, espanjanvinttikoira, italianvinttikoira, puolanvinttikoira, sloughi, unkarinvinttikoira Alberto Lamperti, Italy
afgaaninvinttikoira Ana Beatriz Knoll, Brazil
irlanninsusikoira, skotlanninhirvikoira Csilla Juhasz, Hungary
whippet Jill Peak, United Kingdom
venäjänvinttikoira Marina Ostrovskaya, Russian Federation
saluki Mario Knoll, Brazil

 

 

Junior Handler SM-osakilpailu Kirsi Honkanen


Ryhmäkilpailut

FCI 2 Antonio Di Lorenzo
FCI 3 Annette Bystrup
FCI 7 Kurt Nilsson
FCI 8 Yochai Barak
FCI 10 Marina Ostrovskaya


Paras veteraani Ana Beatriz Knoll
Paras kasvattajaryhmä Gert Christensen


Best in Show Arne Foss