Welcome to Tampere
International All Breed Dog Show 6.-7.5.2017

 

Show will be held indoors at Tampereen Messu- ja Urheilukeskus (TESC)
Address: Ilmailunkatu 20, 33900 Tampere

 

Update 4.5.2017 - CHANGE OF JUDGE

 

On Saturday 6.5. - FCI groups 1, 4, 5, 6, 9
On Sunday 7.5. - FCI groups 2, 3, 7, 8, 10

 

 

Also puppies ( 7-9 months) and Junior Handler competition.

 


Entry tickets
10 € / adults
5 € / children (5-12 y)
15 € / for 2 days
25 € / familyticket ( 2 adults and 1-4 childrens )


No parking fee.

 

Please note! Dogs under the age of 7 months are not allowed on the show venue.
Neither can we take in dogs that are not entering the show.

 

 

» See results here

Schedules

Published 21.4.2017

4.5.2017 - CHANGE OF JUDGE

Sanja Vretenicic can't come to our show to judge.

Her breeds will be judged as marked to schedules.

 

On Saturday:
Judging at RING 23

- norwegian elkhound, grey and chow chow will be judged by Marija Kavcic
- other breeds will be judged by Tapio Eerola.

 

On Sunday:

- Parson Russell Terriers will be judged by Hans van den Berg, ring 30 starting at 11:45

- other breeds will be judged by Juha Putkonen RING 30 as scheduled

 

If you wish to cancel your entry because of the change of judge (*-mark), please mail the filled in form from schedule booklet below plus the ring card and copy of the payment receipt no later than May 5th 2017.

- TampereKV_2017_schedule booklet

 

 

>> See schedules here. (PDF)

>> Ring map


Entries

 

Closing dates for paper entries: 2.3. / 30.3. (see entry fees)
Online entry closes:
6.4.2017


On-line entry : www.showlink.fi -> ONLINE-ENTRY

When you enter your dog via the Showlink online entry, the entry fee will be paid with credit card (or via web bank, if you are a resident in Finland). Please DO NOT pay in advance but use our online entry payment.

 

If entry is sent by post, send your entries to the address:

Tampere KV 2017
PL 50
02771 ESPOO
FINLAND

 

Entry fees

 

Entry fee before 2.3.

1st dog 38 €
2. etc. dog
 of the same owner 35 €
puppies and veterans 30 €
veterans over 10 years 10€ to veteran class

 

Entry fee between 3.3. - 30.3.

1st dog 45 €
2. etc. dog
 of the same owner 42 €
puppies and veterans 30 €
veterans over 10 years 10€ to veteran class
 

Entry fee between 31.3. - 6.4.2017  (only ONLINE entry)
60 € / dog

 

Junior Handler 10 €.

 

 

Bank information for entries from abroad (when sent by mail)

IBAN FI45 4503 0010 1447 50
SWIFT (BIC)  ITELFIHH
Saajan nimi Tampere KV 2017


 

 

Please note!
The copy or receipt of the payment must be enclosed with the entry forms. Entry forms without a copy of the receipt attached will be returned!

 

To enter in championclass a championship certificate is needed.
To enter in working class a WCC (working class certificate) is needed.

If mentioned certificates are missing, the dog will be automatically entered in "Open Class". Please, send copies to info@showlink.fi with show and dog's information, if copies are not attached to entry form or online-entry.

 

Cropped and docked dogs
Cropped and docked dogs born after 1.1.2001 are not allowed to participate shows held in Finland.

 

Vaccination instructions for the Show
The show is subject to the vaccination directions approved by the Finnish Kennel Club. The organizers are obliged to inspect vaccination certificates for all dogs taking part. All dogs participating in the Show or trials must have a valid certificate of vaccination against distemper and rabies.Please, check the custom regulations for importing dogs to Finland. Check also your own country's regulations when turning back.

 

Anti-Doping
The Anti-Doping rules, approved by the Council of the Finnish Kennel Club (27.11.2005) have come into force on 1.1.2007. These rules concern all the shows, trials and tests approved by the Finnish Kennel Club. Visit also www.kennelliitto.fi for current information.


Judges

 

» Read introductions of our judges

 


Updated 13.9. - new breeds East-European Shepherd, American Hairless Terrier, Rat Terrier
Updated 28.9. - American Cocker Spaniel, Clumber Spaniel, Field Spaniel, Sussex Spaniel

Updated 8.2.2017 - change of judge: Edith Soltesz can't come to our show. Her breeds will be judged by Vlastislav Vojtek from Slovakia.

Saturday

FCI 1

 

Reserve judge for FCI 1 Miodrag Vretenicic, Montenegro

Bouvier des Ardennes, Bouvier des Flandres, Ceskoslovensky Vlcak, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Saarloos Wolfdog, Tatra Shepherd Dog, White Swiss Shepherd Dog Boguslaw Chmiel, Poland
Collie Rough, Polish Lowland Sheepdog Dick Rutten, Netherlands
Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke Vlastislav Vojtek, Slovakia
Old English Sheepdog Gina Ekström Persson, Sweden
Briard, Majorca Shepherd Dog, Schapendoes Hans Van Den Berg, Netherlands
Beauceron, Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Bergamasco, Berger Picard, Croatian Sheepdog, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Schipperke, South-Russian Ovtcharka Iris Urschitz, Austria
Bearded Collie, Border Collie, Collie Smooth Kurt Nilsson, Sweden
Catalan Sheepdog, Chodsky Pes, Lancashire Heeler, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Portuguese Sheepdog, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Short-haired Pyrenean Sheepdog, Slovakian Chuvach Miodrag Vretenicic, Montenegro
Shetland Sheepdog Monica Vikner Stafberg, Sweden
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd, Australian Stumpy Tail Cattle Dog,  East-European Shepherd, Komondor, Kuvasz, Mudi, Puli, other colors, Puli, white, Pumi Päivi Eerola

 

FCI 4

Reserve judge for FCI 4 Anita Al-Bachy


Dachshund, Miniature Smooth-haired, Dachshund, Standard Smooth-haired, Rabbit Dachshund, Smooth-haired Anita Al-Bachy
Dachshund, Miniature Long-haired, Dachshund, Miniature Wire-haired, Dachshund, Standard Long-haired, Dachshund, Standard Wire-haired, Rabbit Dachshund, Long-haired, Rabbit Dachshund, Wire-haired Antonella Residori, Italy

 

FCI 5

Reserve judge for other breeds than Finnish Lapphund, Finnish Spitz, Karelian Bear Dog, Lapponian Herder from FCI 5 Kavcic Marija, Slovenia
Reserve judge for Finnish Lapphund, Finnish Spitz, Karelian Bear Dog, Lapponian Herder Tapio Eerola


Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white, Shiba, Zwergspitz (Pomeranian) Cristian Vantu, Romania
Basenji, Cirneco dell'Etna, Pharaoh Hound Gayle Bontecou, Usa
Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Karelian Bear Dog, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Norrbottenspitz, Swedish Elkhound, Wolfsspitz (Keeshond) Harri Lehkonen
Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Podenco Canario, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size Jose Homem De Mello, Portugal
Japanese Spitz Marija Kavcic, Slovenia
Akita, Alaskan Malamute, Eurasier, Finnish Lapphund, Swedish Vallhund Pekka Teini
American Akita, Canaan Dog, Finnish Spitz, Lapponian Herder, Norwegian Buhund, Norwegian Lundehund, Samoyed, Swedish Lapphund, Swedish White Elkhound, Volpino Italiano Reino Korpela
American Eskimo Dog, Chow Chow, Danish Spitz, East-Siberian Laika, Greenland Dog, Hokkaido, Hälleforshund, Iceland Sheepdog, Kai, Kishu, Korea Jindo Dog, Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Russian-European Laika, Shikoku, Siberian Husky, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback, West-Siberian Laika Sanja Vretenicic, Montenegro

 

 

FCI 6

Reserve judge for FCI 6 Tapio Eerola


Rhodesian Ridgeback Gayle Bontecou, Usa
Basset Artésien Normand, Basset Bleu de Gascogne, Basset fauve de Bretagne, Basset Hound, Bavarian Mountain Scenthound, Beagle, Blood Hound, Grand Basset Griffon Vendéen, Hanoverian Scenthound, Petit Basset Griffon Vendéen Jose Homem De Mello, Portugal
Dalmatian Lydia Kersbergen, Netherlands
Drever Reino Korpela
other breeds Tapio Eerola

 

FCI 9

Reserve judge for FCI 9 Paula Heikkinen-Lehkonen


Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Petit Brabancon, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red Andrzej Kazmierski, Poland
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired Francesco Di Paola Nuzzo, Italy
Chinese Crested Dog Gina Ekström Persson, Sweden
Shih Tzu, Tibetan Terrier Hans Van Den Berg, Netherlands
Cavalier King Charles Spaniel Herbert Klemann, Germany
Boston Terrier, Pug Inge Wilmsen, Belgium
Bichon Havanais, Little Lion Dog, Papillon, Phalène Jose M Doval Sanchez, Spain
French Bulldog, King Charles Spaniel, Lhasa Apso, Pražský Krysarík, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired, Russkaja Tsvetnaja Bolonka Olga Dolejsova, Czech Republic
Kromfohrländer, Maltese, Pekingese Paula Heikkinen-Lehkonen
Tibetan Spaniel Theres Johansson, Sweden
Bichon Frisé, Coton de Tuléar Toby Frisch, Usa
Bolognese, Japanese Chin, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Zeferino Silva, Portugal

 

 

Junior Handler Anni Raittinen


Groups finals on Saturday

1 Marija Kavcic, Slovenia
4 Jose M Doval Sanchez, Spain
5 Andrzej Kazmierski, Poland
6 Paula Heikkinen-Lehkonen
9 Iris Urschitz, Austria


Best veteranTapio Eerola
Best breeder's groupKurt Nilsson, Sweden

 

 

Sunday

FCI 2

Reserve judge for FCI 2 Jose Homem De Mello, Portugal


Appenzell Cattle Dog, Entlebuch Cattle Dog, Great Swiss Cattle Dog, Landseer, Newfoundland, Pyrenean Mastiff, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired Anita Al-Bachy
Bernese Mountain Dog Antonella Residori, Italy
Affenpinscher, Austrian Pinscher, Dobermann, German Pinscher, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Hollandse Smoushond, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Boguslaw Chmiel, Poland
Danish-Swedish Farmdog, Leonberger, Pyrenean Mountain Dog Gina Ekström Persson, Sweden
Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white Inge Wilmsen, Belgium
Shar Pei, Tibetan Mastiff Jose Homem De Mello, Portugal
Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle Marija Kavcic, Slovenia
Aidi, Alentejo Mastiff, Anatolian Shepherd Dog, Black Russian Terrier, Broholmer, Bullmastiff, Cao de Castro Laboreiro, Cao Fila de Sao Miguel, Caucasian Ovtcharka, Central Asian Ovtcharka, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Dogo Argentino, Dogo Canario, Dogue de Bordeaux, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Fila Brasileiro, Italian Cane Corso, Karst Shepherd Dog, Majorca Mastiff, Mastiff, Napolitan Mastiff, Sarplaninac, Spanish Mastiff, Tornjak, Tosa, Uruguayan Cimarron Sanja Vretenicic, Montenegro
Boxer, Hovawart, Rottweiler Tapio Eerola
Bulldog, Miniature Pinscher Toby Frisch, Usa

 

FCI 3

Reserve judge for FCI 3 Hans Van Den Berg, Netherlands


Yorkshire Terrier Francesco Di Paola Nuzzo, Italy
Scottish Terrier, West Highland White Terrier Hans Van Den Berg, Netherlands
Airedale Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Welsh Terrier Kurt Nilsson, Sweden
American Staffordshire Terrier, Bull Terrier, Miniature Bull Terrier Lydia Kersbergen, Netherlands
Border Terrier, Jack Russell Terrier Monica Vikner Stafberg, Sweden
American Toy Fox Terrier, Cesky Terrier, English Toy Terrier, German Hunting Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Japanese Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, ratonero bodeguero andaluz, Sealyham Terrier, Tenterfield Terrier Olga Dolejsova, Czech Republic
Australian Terrier, Bedlington Terrier, Brazilian Terrier, Cairn Terrier, Irish Terrier Paula Heikkinen-Lehkonen
Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired Pekka Teini
American Hairless Terrier, Rat Terrier, Australian Silky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Skye Terrier Päivi Eerola
Parson Russell Terrier Sanja Vretenicic, Montenegro

 

FCI 7

Reserve judge for FCI 7 Andrzej Kazmierski, Poland


Long-haired German Pointer, Short-haired German Pointer, Wire-haired German Pointer Andrzej Kazmierski, Poland
Bracco Italiano, French Wire-haired Korthals Pointing Dog, Partridge Dog, Spinone Italiano, Stabyhoun Cristian Vantu, Romania
Blue Picardy Spaniel, Braque d'Auvergne, Braque de l´Ariege, Braque du Bourbonnais, Braque Francais, type Gascogne, Braque Francais, type Pyrenees, Braque Saint-Germain, Brittany, Burgos Pointing Dog, Cesky Fousek, Deutsch Stichelhaar, English Pointer, English Setter, French Spaniel, Gordon Setter, Hungarian Vizsla Short-haired, Hungarian Vizsla Wire-haired, Irish Red and White Setter, Irish Red Setter, Large Münsterländer, Old Danish Pointer, Picardy Spaniel, Portuguese Pointing Dog, Pudelpointer, Slovakian Wire-haired Pointing Dog, Small Münsterländer, Spaniel de Pont-Audemer, Weimaraner Long-haired, Weimaraner Short-haired Miodrag Vretenicic, Montenegro

 

FCI 8

Reserve judge for FCI 8 Zeferino Silva, Portugal


American Cocker Spaniel, Chesapeake Bay Retriever, Curly Coated Retriever, Nederlandse Kooikerhondje, Nova Scotia Duck Tolling Retriever Cristian Vantu, Romania
American Water Spaniel, Barbet, English Springer Spaniel, Frisian Water Dog, German Spaniel, Irish Water Spaniel, Welsh Springer Spaniel Dick Rutten, Netherlands
Clumber Spaniel, Field Spaniel, Sussex Spaniel, Labrador Retriever Herbert Klemann, Germany
Golden Retriever Jose M Doval Sanchez, Spain
Lagotto Romagnolo, Portuguese Water Dog, Spanish Waterdog Pekka Teini
Cocker Spaniel, Flat Coated Retriever Theres Johansson, Sweden

 

FCI 10

Reserve judge for FCI 10 Harri Lehkonen


Whippet Vlastislav Vojtek, Slovakia
Deerhound, Greyhound, Irish Wolfhound Gayle Bontecou, Usa
Azawakh, Borzoi, Sloughi Harri Lehkonen
Hungarian Greyhound, Italian Greyhound, Polish Greyhound, Saluki, Spanish Greyhound Iris Urschitz, Austria
Afghan Hound Zeferino Silva, Portugal

 

 

Junior Handler NordW Team- qualification Sanna Kopola-Hirsimäki


Groups finals on Sunday

 

FCI 2 Hans Van Den Berg, Netherlands
FCI 3 Jose Homem De Mello, Portugal
FCI 7 Harri Lehkonen
FCI 8 Miodrag Vretenicic, Montenegro
FCI 10 Cristian Vantu, Romania


Best veteran Olga Dolejsova, Czech Republic
Best breeder's group Sanja Vretenicic, Montenegro
Best in Show Zeferino Silva, Portugal