Palkintotuomarit

Päivitetty 13.9. - lisätty rodut amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri ja itäeuroopanpaimenkoira
Päivitetty 26.9. - Junior Handler tuomarit

Päivitetty 28.9. - päivitetty tuomarilistaa seuraavien rotujen osalta:
- clumberinspanielit, fieldspanielit, sussexinspanielit arvostelee Herbert Klemann
- amerikancockerspanielit arvostelee Cristian Vantu

 

Päivitetty 8.2. - TUOMARINMUUTOS: Edith Soltesz on estynyt tulemaan näyttelyymme arvostelemaan. Hänelle merkitty rodut saapuu arvostelemaan Vlastislav Vojtek, Slovakia.

 

 

Lauantaina arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 4, 5, 6, 9

FCI 1 - Lammas- ja karjakoirat (paitsi sveitsinpaimenkoirat)

FCI 4 - Mäyräkoirat
FCI 5 - Pystykorvat ja alkukantaiset koirat

FCI 6 - Ajavat ja jäljestävät koirat

FCI 9 - Seurakoirat ja kääpiökoirat


Sunnuntaina arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 7, 8, 10

FCI 2 - Pinserit, snautserit, molossityypiset ja sveitsinpaimenkoirat

FCI 3 - Terrierit

FCI 7 - Kanakoirat

FCI 8 - Noutajat, ylösajavat koirat ja vesikoirat

FCI 10 - Vinttikoirat

 


 

Lauantai 6.5.2017

Ryhmä 1

Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Miodrag Vretenicic, Montenegro

 

ardennienkarjakoira, bouvier, ceskoslovensky vlcak, owczarek podhalanski, saarloos wolfhond, saksanpaimenkoirat, valkoinenpaimenkoira Boguslaw Chmiel, Puola
pitkäkarvainen collie, polski owczarek nizinny Dick Rutten, Alankomaat
*welsh corgit Vlastislav Vojtek, Slovakia
vanhaenglanninlammaskoira Gina Ekström Persson, Ruotsi
brienpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, schapendoes Hans Van Den Berg, Alankomaat
beaucenpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, bergamasco, etelävenäjänkoira, hollanninpaimenkoirat,  kroatianpaimenkoira, picardienpaimenkoira, romanianpaimenkoira, schipperke Iris Urschitz, Itävalta
bordercollie, partacollie, sileäkarvainen collie Kurt Nilsson, Ruotsi
shetlanninlammaskoira Monica Vikner Stafberg, Ruotsi
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, itäeuroopanpaimenkoira, komondor, kuvasz, mudi, pulit, pumi Päivi Eerola
muut Miodrag Vretenicic, Montenegro


Ryhmä 4

Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Anita Al-Bachy


kaniinimäyräkoira lyhytkarvainen, kääpiömäyräkoira lyhytkarvainen, mäyräkoira lyhytkarvainen Anita Al-Bachy
kaniinimäyräkoira karkeakarvainen, kaniinimäyräkoira pitkäkarvainen, mäyräkoira karkeakarvainen, kääpiömäyräkoira karkeakarvainen, kääpiömäyräkoira pitkäkarvainen, mäyräkoira pitkäkarvainen Antonella Residori, Italia

 


Ryhmä 5

Varalla kaikille ryhmä 5 roduille, paitsi ei karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenlapinkoira ja suomenpystykorva Marija Kavcic, Slovenia
Varalla roduille karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenlapinkoira ja suomenpystykorva Tapio Eerola


mittelspitzit, pomeranian, shiba Cristian Vantu, Romania
basenji, cirneco dell'etna, faaraokoira Gayle Bontecou, USA
grosspitzit, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, keeshond, kleinspitzit, pohjanpystykorva,  Harri Lehkonen
ibizanpodencot, kanarianpodenco, portugalinpodengot Jose Homem De Mello, Portugali
japaninpystykorva Marija Kavcic, Slovenia
akita, alaskanmalamuutti, eurasier, länsigöötanmaanpystykorva, suomenlapinkoira Pekka Teini
amerikanakita, buhund, kaanaankoira, lapinporokoira, lunnikoira, ruotsinlapinkoira, samojedinkoira, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira, volpino italiano Reino Korpela
muut Sanja Vretenicic, Montenegro


Ryhmä 6

Varalla kaikille ryhmä 6 roduille Tapio Eerola


rhodesiankoira Gayle Bontecou, USA
baijerinvuoristovihikoira, basset artésien normand, basset hound, beagle, bretagnenbassetti, gascognenbassetti, grand basset griffon vendéen, hannoverinvihikoira, petit basset griffon vendéen, vihikoira Jose Homem De Mello, Portugali
dalmatiankoira Lydia Kersbergen, Alankomaat
dreeveri Reino Korpela
muut Tapio Eerola

 


Ryhmä 9

Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Paula Heikkinen-Lehkonen


griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon, isovillakoirat, keskikokoiset villakoirat Andrzej Kazmierski, Puola
chihuahuat Francesco Di Paola Nuzzo, Italia
kiinanharjakoira Gina Ekström Persson, Ruotsi
shih tzu, tiibetinterrieri Hans Van Den Berg, Alankomaat
cavalier kingcharlesinspanieli Herbert Klemann, Saksa
bostoninterrieri, mopsi Inge Wilmsen, Belgia
havannankoira, löwchen, papillon, phalène Jose M Doval Sanchez, Espanja
kiinanpalatsikoira, kromfohrländer, maltankoira Paula Heikkinen-Lehkonen
tiibetinspanieli Theres Johansson, Ruotsi
bichon frisé, coton de tuléar Toby Frisch, USA
bolognese, japanese chin, kääpiövillakoirat, toyvillakoira Zeferino Silva, Portugali
muut Olga Dolejsova, Tsekki

 

 

Junior Handler SM osakilpailu Anni Raittinen


Ryhmäkilpailut - lauantai

 

FCI 1 Marija Kavcic
FCI 4 Jose M Doval Sanchez
FCI 5 Andrzej Kazmierski
FCI 6 Paula Heikkinen-Lehkonen
FCI 9 Iris Urschitz


Paras veteraani Tapio Eerola
Paras kasvattajaryhmä Kurt Nilsson

 

 

Sunnuntai 7.5.2017

 

Ryhmä 2

Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Jose Homem De Mello, Portugali


appenzellinpaimenkoira, bernhardinkoirat, entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira, landseer, newfoundlandinkoira, pyreneittenmastiffi Anita Al-Bachy
berninpaimenkoira Antonella Residori, Italia
apinapinseri, dobermanni, hollanninrottakoira, itävallanpinseri, pinseri, snautserit, suursnautserit  Boguslaw Chmiel, Puola
leonberginkoira, pyreneittenkoira, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Gina Ekström Persson, Ruotsi
kääpiösnautserit Inge Wilmsen, Belgia
shar pei, tiibetinmastiffi Jose Homem De Mello, Portugali
tanskandoggit Marija Kavcic, Slovenia
bokseri, hovawart, rottweiler Tapio Eerola
englanninbulldoggi, kääpiöpinseri Toby Frisch, USA
muut Sanja Vretenicic, Montenegro


Ryhmä 3

Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Hans Van Den Berg, Alankomaat


yorkshirenterrieri Francesco Di Paola Nuzzo, Italia
skotlanninterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Hans Van Den Berg, Alankomaat
airedalenterrieri, glen of imaalinterrieri, staffordshirenbullterrieri, walesinterrieri Kurt Nilsson, Ruotsi
amerikanstaffordshirenterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri Lydia Kersbergen, Alankomaat
borderterrieri, jackrussellinterrieri Monica Vikner Stafberg, Ruotsi
australianterrieri, bedlingtoninterrieri, brasilianterrieri, cairnterrieri, irlanninterrieri Paula Heikkinen-Lehkonen
kettuterrierit Pekka Teini
amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri, dandiedinmontinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, silkkiterrieri, skyenterrieri Päivi Eerola
parsonrussellinterrieri Sanja Vretenicic, Montenegro
muut Olga Dolejsova, Tsekki


Ryhmä 7

Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Andrzej Kazmierski, Puola


saksanseisojat Andrzej Kazmierski, Puola
bracco italiano, hollanninpeltopyykoira, korthalsingriffoni, spinone, stabyhoun Cristian Vantu, Romania
muut Miodrag Vretenicic, Montenegro


Ryhmä 8

Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Zeferino Silva, Portugali


amerikanvesispanieli, barbet, englanninspringerspanieli, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, walesinspringerspanieli, viiriäiskoira Dick Rutten, Alankomaat
clumberinspanieli, fieldspanieli, sussexinspanieli, labradorinnoutaja Herbert Klemann, Saksa
kultainennoutaja Jose M Doval Sanchez, Espanja
espanjanvesikoira, lagotto romagnolo, portugalinvesikoira Pekka Teini
cockerspanieli, sileäkarvainen noutaja Theres Johansson, Ruotsi
muut Cristian Vantu, Romania

 


Ryhmä 10

Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Harri Lehkonen


* whippet Vlastislav Vojtek, Slovakia
englanninvinttikoira, irlanninsusikoira, skotlanninhirvikoira Gayle Bontecou, USA
azawakh, sloughi, venäjänvinttikoira Harri Lehkonen
afgaaninvinttikoira Zeferino Silva, Portugali
muut Iris Urschitz, Itävalta

 

 

Junior Handler PMV-karsintakilpailu Sanna Kopola-Hirsimäki


Ryhmäkilpailut

FCI 2 Hans Van Den Berg
FCI 3 Jose Homem De Mello
FCI 7 Harri Lehkonen
FCI 8 Miodrag Vretenicic
FCI 10 Cristian Vantu


Paras veteraani Olga Dolejsova
Paras kasvattajaryhmä Paula Heikkinen-Lehkonen


Best in Show Zeferino Silva